braňte se nechtěným telefonátům
Braňte se nechtěným telefonátům
Padesát milionů lidí v Česku ročně zvedne vyzvánějící telefon jen kvůli tomu, aby odpovídali na nabídky služeb a zboží, o které nestojí. Nestačí však jen poděkovat a zavěsit. Za chvíli může volat jiná firma.
Praha – Neustálá snaha cosi prodat, si vynutila vznik specializovaných firem, které za úplatu nabízejí služby a zboží jiných firem. Ty největší firmy mají dokonce svá vlastní „call centra“, jak se tito telefonisté nazývají. Tím se o zisk z prodaného produktu nemusí se specializovanými call centry dělit.
V České republice jich existuje více než 70, interních call center, která vlastní například telefonní operátoři, banky, pojišťovatelé, elektrárenské, plynárenské nebo vodárenské společnosti, je na trhu dalších několik desítek.
Odhaduje se, že v nich pracuje přes pět tisíc zaměstnanců. Jelikož jsou placeni od hovoru, znamená to, že při průměrném počtu 50 hovorů na zaměstnance je to denně 250 000 marketingových hovorů. Tolik lidí denně zvedne telefon a odpovídá na dotazy a nabídky, pokud rovnou nezavěsí. „Telefonní operátor mi nabízel údajně výhodnější tarif, ale z telefonního hovoru jsem nebyl schopen jeho výhody posoudit. Požádal jsem proto o nabídku písemnou formou, ale byl jsem odmítnut,“ uvedl jeden z takto „postižených“. Je to logické. Firma provozující call centrum dostala zakázku nabídku takto šířit a v písemné formě ji vůbec neměla k dispozici.
Bohužel však nestačí jen poděkovat, či vyjádřit nesouhlas s telefonátem i hrubším způsobem, protože tím se nevyhneme dalším telefonickým nabídkám. Přesto však obrana existuje.
Děkuji, nechci
Lidé, kteří o podobné telefonáty nestojí, mohou požádat svého telefonního operátora či poskytovatele služeb elektronických komunikací, aby jejich nesouhlas s telemarketingovým oslovováním vyznačil u jejich telefonního čísla ve veřejném telefonním seznamu. Firmy, které provozují telemarketingové služby, jsou ze zákona povinny toto respektovat.
Donedávna byla ovšem tato telefonní čísla zveřejňována jen v různých tištěných telefonních seznamech. Jejich elektronický registr neexistoval, a tak si telemarketingové společnosti nemohly ověřit, jestli nevolají lidem, kteří si to nepřejí. Porušení zákazu znamená totiž hrozbu sankce až 20 milionů korun.
Telemarketingové firmy však denně realizují tisíce hovorů. Je pro ně tedy víceméně nemožné bez elektronického registru mít ucelený seznam čísel, na která se s nabídkou telemarketingu nesmí volat.
Společnost ComGate proto vytvořila elektronický registr „do-not-call“ (nevolejte mi) seznam, kde už je zaregistrováno čtvrt milionu telefonních čísel. „Díky registru si nyní firmy, které tuto činnost provozují, mohou jednoduše ověřit, jestli jejich databáze neobsahuje i účastníky, kteří si za účelem telemarketingu nepřejí být kontaktováni,“ uvedl Filip Ulík ze společnosti ComGate.
Aktivní nesouhlas
Jak postupovat, pokud si přejeme být zařazeni do registru „nevolejte mi“? Je třeba zavolat svému operátorovi a požádat ho, aby naše číslo do seznamu zařadil. To je tak zvaný globální nesouhlas. Ten zaregistrují všechna call centra a vlastně na tom vydělají i ona. Nevolají totiž zbytečně na čísla, kde nic neprodají. Jiným způsobem je vyjádřit nesouhlas s voláním konkrétního call centra.
„To má povinnost už toto číslo nevolat. Ale platí to jen pro tuto konkrétní firmu, nikoliv obecně,“ uvedl právník Jan Onheiser.
Zda náš nesouhlas pronikl do systému, si lze ověřit dotazem textovou zprávou OPOUT na číslo 9030903 za tři koruny včetně odpovědi.
Pak bychom měli mít od podobných telefonátů už pokoj. Zcela legitimní ovšem je, když vás zavolá třeba vaše banka, aby s vámi vyřešila konkrétní problém.
Může se však stát, že se nesouhlas v systému projeví poněkud později, takže je možné, že v mezidobí může některá firma zavolat. Pak je třeba ji upozornit, že jsme požádali o zařazení do OPOUTU. Tím by měl nevyžádaný hovor skončit.
Pokud se přece jenom dovolají další call centra, může volaný dát podnět se stížností Telekomunikačnímu úřadu a tím to pro něj končí.
5.4.2011 Berounský deník str. 05 Publicistika
MICHAL ACHREMENKO
Region| Střední Čechy
Publikováno| Pražský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Boleslavský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Benešovský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Kladenský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Berounský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Kolínský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Kutnohorský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Mělnický deník; Publicistika; 05
Publikováno| Nymburský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Příbramský deník; Publicistika; 05
Publikováno| Rakovnický deník; Publicistika; 05
ID| 5dabc1cd-dce7-44ad-a1d6-09c0fe45f531