Mohou si obchodníci určit minimální výši transakce na platebním terminálu?

Zřejmě tu situaci znáte. Chcete v obchodě zaplatit zboží a nemáte dostatečnou hotovost. Všimnete si ale, že mají platební terminál. Zaradujete se, že tím přejdete nepříjemné situaci, kdy budete muset zboží v obchodě nechat nebo případně vyhledat bankomat. Překvapení vás čeká ale při placení, kdy obchodník odmítne platbu kartou i přesto, že nemá označeno, že by terminál nefungoval. Jako důvod uvádí příliš nízkou částku. Může obchodník odmítnout platbu kartou z toho důvodu a co je k tomuto řešení vede?

Platba kartou

Odmítnutí platby kartou zákony samozřejmě nezakazují. Nikde není uvedeno, že pokud obchodník platební terminál má, musí vám umožnit platby kartou. Nicméně dle pravidel karetních asociací obchodník toto dělat nesmí. Pokud obchodník používá platební terminál a nemá nikde označeno, že není funkční, měl by, v souladu s pravidly karetních asociací, platby kartou přijímat bez omezení jejich výše.

Společnost Mastercard má na svých stránkách v části "Platba kartou" uvedeno: „Jestliže má obchodník na svém obchodním místě jasné označení ukazující na přijímání platebních karet a toto označení není přeškrtnuté z důvodu dočasného nepřijímání karet, musí akceptovat platební kartu, jejíž logo (značka) se shoduje s označením na daném obchodním místě. Výše placené částky v tomto případě nehraje roli. Jestliže obchodník odmítne platební kartu k úhradě nákupu přijmout, porušuje podmínky přijímání platebních karet, které uzavřel se svojí bankou.“

Co obchodníky vede k odmítnutí akceptace platebních karet? Ve většině případů je to pevná částka, kterou u některých poskytovatelů musí z každé platby odvádět provozovateli platebních terminálů. Například dříve bylo celkem obvyklé, že obchodník platil např. 3 Kč plus 2,5 % z transakce. V případě platby částky řádu desetikorun je pak celkový náklad spojený s platbou opravdu vysoký a může převýšit marži, kterou má obchodník na daném zboží.

Řešením je změna provozovatele platebních terminálů, který vám nabídne výhodnější podmínky. S platebními terminály ComGate tyto podmínky získáte. Nabízíme férové ceny dle objemu vašich transakcí. A hlavně neplatíte zmiňované fixní poplatky z transakcí ani navíc ani poplatky za převod na váš bankovní účet. S našimi terminály tak ušetříte, zároveň vyjdete vstříc vašim zákazníkům.