Hnojik.cz – díky hmyzímu trusu k lepší úrodě

Dvakrát jim podnikání příliš nevyšlo, potřetí to vypadá dobře. I přesto, že na tuto cestu se Rudolf Tyburec s manželkou vydali víceméně náhodou. Pod značkou Hnojik.cz prodávají do světa hnojivo, které vyrábějí z hmyzího trusu. „Má spoustu výjimečných vlastností. Zásadní je ta, že kromě hnojení také chrání rostliny před škůdci a nemocemi,“ usmívá se IT specialista, který výrazně změnil profesi.

Jak vznikl nápad na tak netypické hnojivo?

Netypické je, to máte pravdu. Rodilo se to postupně. Zkoušeli jsme různě podnikat, tohle už je třetí pokus. Druhý spočíval v tom, že jsme začali chovat slepice na vajíčka, měli jsme farmu, napsal jsem kvůli ní i vlastní IT systém. Slepice jsou potřeba něčím krmit, tak jsme pořídili červíky. Mně přišli ti ze zverimexu strašně drazí a rozhodl jsem se, že je budu chovat. Nejdřív jsem jich rozmnožil čtyři přepravky, pak padesát přepravek, dvě stě přepravek… A zjistil jsem, že z toho padá ještě nějaké hnojivo. 

A dostal jste nápad, že ho využijete?

Ano. Zjišťoval jsem, co to je, protože v Česku se o tom nic moc najít nedalo. Díval jsem se na Amazon, e-bay, vyhledával insect frass… A zjistil jsem, že hnojivo z hmyzího trusu je výjimečné, skvělé. Tak jsme to začali vyrábět a nabízet. Nejsme jediní na světě, to ne, ale snažíme se rozšířit povědomí o něm.

Čím se hmyzí hnojivo liší od jiných?

Má spoustu výjimečných vlastností. Nejzásadnější je ta, že díky obsahu svlaček červíků, jejich kůžiček, má dobré repelentní účinky na škůdce a nemoci. Téměř na všechny. Ze všech škůdců, co jsme testovali, nefungovalo jenom na štítěnku. Jinak zabírá na všechno, na co si vzpomenete – mšice, slimáci, padlí… Vyléčili jsme i vrtuli ořechovou, na kterou prý není žádné řešení, taky šárku u švestky. A přitom je to organické hnojivo, které se hodí i pro ekologické zemědělství. Snadno se skladuje. Koupíte si malý pytlík, nemusíte se bát o děti, o zvířata… Sypete ho, louhujete. Čtyřmi litry pohnojíte na celý rok padesátimetrovou zahradu. Oproti jiným hnojivům tohle obsahuje křemičitany, takže zpevňuje rostliny na buněčné úrovni. Můžete s ním hnojit všechno – nemusíte řešit, jestli máte bonsaje, trávník, jahody… Má neutrální pH, takže na rozdíl třeba od slepičinců nemůžete popálit rostlinu, když vám ujede ruka.

hnojík.cz rudolf tyburec
mouční červi

Chováte nějaký speciální druh hmyzu?

Ne, je to potemník moučný, nic speciálního. Můžete si ho chovat doma taky.

Jak velkou máte farmu?

Brouků mám asi sedm set litrů a červíků zhruba sedmnáct tisíc přepravek. Jsme jedna z největších farem v Čechách.

Máte nějaké testovací zahrádky, kde zjišťujete, kolik hnojiva použít na jakou rostlinu?

Ne, to se dá spočítat ze složení NPK, které je certifikované. Víte, která rostlina potřebuje kolik gramů dusíku. Já jsem to přepočítal na lžičky, aby se v tom lidi vyznali. Třeba u plodové zeleniny vystačíte s polévkovou lžící posypem kolem, na pokojové rostliny zase čajovou lžičku na litr vody.

„Je dobré umět anglicky. Strávil jsem hodně času na YouTube a našel tam spoustu užitečných informací, které se jinak nedozvíte,“ říká Rudolf Tyburec o startu v novém oboru. Jako IT specialista se pustil do výroby organického hnojiva z hmyzího trusu.

Jak bylo těžké rozjet potřetí podnikání?

Jsem IT specialista, tak jsem se tentokrát rozhodl vydat se cestou on-line marketingu. E-shop jsem si udělal sám, původně jsem chtěl i sám všechno produkovat, postupně jsem ale našel nějakou dohodu s výrobci hmyzu. Díky tomu se hlavně soustředím na hmyzí trus a ne na chování červů. Možná to ještě bude komplikované, ale díky tomu, že jsem našel tuhle spolupráci, se to hodně zjednodušilo. Měl jsem nějakou vstupní investici, všechno jsem si ale dělal sám. Jinak by nás na souvisejících službách někdo oškubal. Za rok jsem se dostal na nulu, teď se to začíná zlepšovat. Samozřejmě vidíme pokles kupní síly související s krizí. 

hnojík.cz hnojení
hnojík.cz přepravky s červy

Jak moc prodáváte do zahraničí?

Docela prodáváme na Slovensko, tam posíláme asi pět procent objednávek. Něco šlo do Rakouska a Německa. Ale když jsme se tam zkoušeli prosadit marketingově, spíš to pálilo peníze. Myslím, že se zahraničí bojí české domény. Takže máme připravenou i německou stránku, teď trochu bojujeme s překlady, abychom měli dost obsahu. Určitě na tyhle trhy cílíme, snad to prokopneme v březnu.

Proč jste zvolili platební bránu Comgate?

Nakupuju na internetu, platební brány znám. Porovnával jsem si ceníky, to na začátku sledujete hodně. Comgate vycházel nejlíp, proto jsem si ho vybral.

Co by podle vás mělo být v podnikání férovější?

Těžko říct. Občas mě kontaktuje někdo, kdo by se chtěl podívat, jak chovám červy. Já tomu moc nevěřím, snažím se chránit si know-how a nikomu ho nedávat. Jsou to lidé, kteří chtějí dělat to co vy, ale nechtějí si na to přijít sami. Zkracují si cestičku. Jinak obecně nemám problém s odběrateli, dodavateli… Naopak se mi podařilo sehnat lidi, kterým můžu důvěřovat a kteří pomáhají s dodávkami hnojiva.

Měl byste nějakou radu pro začínající podnikatele?

Asi aby začali podnikat tak, aby byli schopni zaplatit si to ze svého. Nám se to vyplatilo. Je problém zadlužit se a někomu to splácet, zvlášť, když přijde krize. Taky je dobré umět anglicky. Strávil jsem hodně času na YouTube a našel tam spoustu užitečných informací, které se jinak nedozvíte. Bylo důležité naučit se, jak se dělá marketing, jak se pracuje s vyhledávači… Na druhou stranu, i když jsem se držel těchhle rad, dvě moje podnikání úspěšná nebyla, až tohle vypadá, že má nějaký potenciál. Z toho je taky vidět, že to několikrát vyjít nemusí, pak to jednou vyjde. Hlavně nevzdat tu myšlenku, proč člověk chce podnikat – dává to určitou svobodu. A nejdůležitější ze všeho je dobře se oženit. Bez podpory manželky by to vůbec nešlo. (usmívá se)

hnojik.cz zelenina