Platíte v zahraničí kartou? Pozor na DCC

Jedete na dovolenou do zahraničí, nechcete s sebou vozit zbytečně vysokou částku místní měny v hotovosti a budete spoléhat na platby či výběry kartou? Rozhodně je to čím dál běžnější a pohodlnější způsob, dejte si však pozor na to, v jaké měně platba probíhá.

Zaplatíte kartou v zahraničí a na displeji terminálu rovnou vidíte částku, která vám z účtu odejde v korunách – je to na první pohled praktická služba, ve skutečnosti se ale může prodražit. V režimu DCC (dynamic currency conversion – dynamická konverze měny) totiž neprobíhá přepočet podle kurzu vaší banky, ale podle toho, který stanovuje obchodníkův acquirer. A ten je ve většině případů nevýhodný. 

Podle testu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest z roku 2019 zaplatili Evropané kvůli DCC většinou přes pět procent navíc oproti situaci, kdy by zvolili platbu v místní měně a spoléhali na kurz své vlastní banky. Rozdíly se mnohdy šplhaly i vysoko přes deset procent, nejvyšší byl 13,7 %.

Server měšec.cz o rok později otestoval platbu s využitím DCC v Polsku a zjistil, že při částce kolem čtyř tisíc korun může být rozdíl přes 300 korun.

platba kartou na terminálu

Neplaťte zbytečně víc

Zákazník by měl dostat pokaždé na výběr, v praxi však obchodníci často mívají na terminálu volbu dynamické konverze automaticky přednastavenou. Proto pokud se chcete DCC vyhnout, dejte při platbě jasně najevo, že chcete částku strhnout v místní měně.

Stejná pravidla platí i pro výběry z bankomatů, tam ovšem ještě vstupují do hry poplatky za výběr zahraniční kartou. Některé banky je požadují, některé ne – každopádně většinou je stejně výhodnější zaplatit poplatek a nechat si strhnout částku v lokální měně než spoléhat na okamžitou směnu pomocí DCC.

„Podle nás dynamická konverze měny hraničí s podvodem na zákazníka. Ostatně, naše terminály tuto možnost ani nenabízejí,“ říká Jakub Ouhrabka, ředitel Comgate.